Jak si naplánovat svatbu? Přehledný harmonogram

13.03.2019

Dostala jste od přítele zásnubní prstýnek? Gratulujeme! Nyní před vámi tedy stojí zásadní úkol: naplánování svatby. Ale odkud začít? Mám pro vás přehledný harmonogram, abyste vše zvládla sama, budete-li chtít. Nebo si můžete vzít na pomoc svatební plánovač, nezbytný doplněk každé nevěsty. Poradíme vám, jaký zvolit.

Plánování svatby

Plánování svatby není jednoduchá věc, naopak - je to velký projekt s řadou dodavatelů či deadlinů, které je třeba zařídit a pohlídat. Nemluvě o sbírání inspirace. Naštěstí v různé podobě existují svatební plánovače, které vás přípravami provedou krok za krokem.

Co umí správný plánovač?

Svatební plánovače jsou propracované svatební harmonogramy, které mohou mít různou podobu - tištěnou (svatební diáře, svatební knihy) nebo online. Jejich součástí bývá kromě přehledného návrhu harmonogramu také prostor, kam si můžete ukládat svatební inspirace či tipy na dodavatele, seznam hostů a podobně. V případě online plánovače bývá někdy k dispozici i svatební kalkulačka na sestavení rozpočtu.

Možností je také plánovací aplikace, kterou stáhnete z App Store. Nabídka svatebních plánovačů v češtině je bohužel minimální, počítejte tedy s tím, že je lepší hledat v angličtině pod heslem wedding planner.

Svatební plánovač si samozřejmě můžete vytvořit i sama. Na tištěnou verzi stačí stylový notes či diář, kam si budete zapisovat úkoly, kontakty a deadliny, a karis blok, kam si můžete zakládat inspiraci. Anebo si můžete vytvořit Excel nebo Google tabulku a k tomu využít Pinterest, kde si vytvoříte nástěnky s potřebnou inspirací (svatební šaty, svatební dorty, dekorace...). Fantazii se meze nekladou, přesto doporučujeme využít dostupné svatební plánovače alespoň jako šablonu, která vám dodá rámcovou představu, co je potřeba zařídit hned, co později a na co rozhodně nezapomenout

Co a kdy zařídit

12 měsíců před svatbou: místo, rozpočet, termín, počet lidí

To jsou tři nejdůležitější kritéria, které promyslete jako první - ideálně hned po zásnubách, pokud počítáte se svatbou do roka. Nejprve se rozhodněte, jestli chcete svatbu u nás, popřípadě v zahraničí, ve svém, nebo snoubencově rodišti, ve městě, či na venkově. Bude se celá svatba konat na jednom místě, anebo bude nutné řešit přesun z obřadu na hostinu. Bude nutné zajistit nocleh pro přespolní hosty?

Poté si alespoň rámcově stanovte rozpočet a kdo se na něm bude podílet. Můžete počítat s pomocí rodičů, nebo si budete hradit svatbu sami? A do třetice toho nejdůležitějšího si stanovte možné termíny - mějte jich víc pro případ, že by vámi vybrané místo nebo kněz již byli zarezervovaní. Zároveň si promluvte s lidmi, kteří jsou pro vás nejdůležitější, jestli budou mít tento termín čas (a nebude se například krýt s termínem jejich dlouho plánované dovolené nebo porodu). A proberte také se snoubencem, kolik lidí byste si přáli pozvat.

11 měsíců: koordinace, organizace

V dalším kroku si dobře rozmyslete, kdo vám bude pomáhat s organizací svatby. Malou svatbu do třiceti lidí možná zvládnete sama nebo s pomocí organizačně zdatné kamarádky, nicméně přesto doporučujeme zvážit službu profesionální koordinátorky ve svatební den. Díky tomu si svůj den mnohem lépe užijete, protože se na vás nebudou obracet hosté s dotazy. Současně nebudete muset hlídat časový harmonogram ani dodavatele. Pokud máte padesát a více hostů, zvažte, jestli investovat do služeb svatební agentury, která vám pomůže vybrat spolehlivé dodavatele, pohlídat termíny a potřebné dokumenty i zajistit zajímavé slevy. 

10 měsíců: rezervace místa, fotografa, kameramana

Nyní je na čase nejen vybrat, ale i zarezervovat místo obřadu, potažmo kněze, a místo hostiny, potažmo ubytování pro hosty. Příliš neotálejte ani s rezervací fotografa a kameramana, pokud budete chtít svatební videoklip. Ti nejlepší bývají zpravidla přes léto velmi vytížení.

9 měsíců: styl svatby

Máte-li vybrané místo a fotografa, máte už rámcovou představu i o stylu celé svatby. V posledních letech jsou v kurzu romantické venkovské svatby, ale i městské kulisy mají své kouzlo. Příliš už se nehraje na ladění svatby do jedné barvy a stejně tak luxusní pompéznost je pasé. Abyste si nabrala inspiraci a vytříbila si svoje představy, doporučujeme založit si profil na Pinterestu a založit si nástěnky k jednotlivým tématům: svatební šaty, výzdoba, inspirace na focení. 

8 měsíců: svatební šaty

Začněte tím nejpříjemnějším, tedy šaty. Rozmyslete si, jestli chcete být klasickou nevěstou s dlouhou a bohatou sukní (zdá se, že se jejich obliba pomalu vrací), nebo spíše moderní - nosí se i kratší sukně, separate styl i peleríny. Velkým trendem jsou jemné květinové potisky, bohatě zdobené závoje, výrazné šperky nebo černé akcenty. Na základě toho, jak originální šaty si budete přát, se rozhodněte, zda se vypravíte na průzkumnou do salonu, nebo rovnou oslovíte šikovnou švadlenu.Počítejte, že v případě půjčených šatů je třeba absolvovat aspoň dvě zkoušky, v případě šitých minimálně tři.

Rychlejší variantou je svatební šaty koupit. Buď je můžete mít přímo z půjčovny, která nabízí některé nové i použité modely k prodeji. Krásné svatební šaty nabízejí i různé zahraniční e-shopy jako Asos.com, Sessun.com, The Reformation, Lipsy.co.uk nebo Topshop Bride. Ponechte si dostatek času nejen na zaslání šatů, ale i jejich vrácení v případě, že nebudou sedět, a objednání nových.   

7 měsíců: svědek, šaty pro družičky, matrika

V této chvíli si rozmyslete, jestli půjdete k oltáři jen s tatínkem, nebo zvolíte jako doprovod i družičky. Obzvlášť pokud chcete za družičky svoje dospělé kamarádky, je na čase domluvit se s nimi na šatech. Dnes již neplatí, že by měly mít stejné, stačí se shodnout na jedné barvě. Anebo třeba jen na pastelovém odstínu či květinovém vzoru - na fotografiích to pak vypadá skvěle.

Současně si promyslete, kdo z přátel nebo rodiny vám půjde za svědka a také co bude tato role obnášet kromě svědčení na obřadu. Nahlaste termín svatby na matrice a zařiďte všechny související formality.

6 měsíců: květiny, oblek pro ženicha

Máte vybrané šaty, můžete se zamýšlet na kyticí, případně nad ozdobami do vlasů a korsážemi. Fotografie z Pinterestu a jinou inspiraci přineste vybranému floristovi nebo floristce. Společně pak můžete navrhnout i květinovou výzdobu, samozřejmě s ohledem na váš rozpočet - v rámci jednoduché venkovské veselky postačí i jednoduše vázané kytice na stůl, které můžete umístit do rozličných váziček či zavařovacích sklenic. Pokud plánujete zvyk házení kytice, můžete si objednat menší kopii té své.

Nastává také čas vybrat oblek pro ženicha, který by měl stylově ladit s vašimi šaty. Bude ho kupovat, anebo si ho nechá ušít na míru? Možností je také koupit si oblek a nechat si ho upravit.

5 měsíců: svatební dort, pohoštění

Současně s květinovou výzdobou je na čase promyslet dort. U vybraného cukráře si domluvte ochutnávku, dobře si promyslete design dortu. Na Pinterestu sice najdete překrásné kreace, ale v tomto případě platí, že jednoduché zadání = lepší výsledek (pokud nenatrefíte na opravdu zdatného cukráře se skvělými referencemi).

Také restauraci, kde se bude konat vaše hostina, můžete požádat o ochutnávku některých jídel. Současně promyslete, jestli chcete tradiční hostinu, nebo raut, popřípadě kombinaci. Čím dál populárnější je také sweet bar, speciální a většinou krásně nazdobený stůl se sladkostmi, zákusky, makronkami a podobně. Proberte také nápoje - zejména jaký alkohol bude na svatbě k mání a kdo za něj bude platit. 

4 měsíce: vybavení a dekorace

Kromě květinové výzdoby si promyslete i další vybavení, které bude na svatbě potřeba - ať už kvůli počasí (party stan) nebo jako dekorace (slavobrána, tabule, lampiony, svícny...). Nábytek či stany nabízejí specializované půjčovny, stejně jako drobný svatební dekor.

Vyberte si firmu nebo grafika, který vám zpracuje svatební oznámení. 

3 měsíce: tradice, hry, zábava

Součástí českých a moravských svateb bývají různé tradice a zvykynebo svatební hry. Nenechte se do ničeho tlačit a dobře si promyslete, které se na vaši svatbu hodí a rezonují s vaší náturou. Stejně tak dobře zvažte, kolik her do programu zahrnete - někdy mohou zábavu příjemně rozproudit a hosty stmelit, jindy mohou mít opačný účinek.

Vítanou zábavou je rozhodně hudba a DJ nebo kapela. Domluvte se s nimi, kolik hodin budou hrát a kolik si budou účtovat za každou další hodinu navíc. Promyslete také, jestli vám na obřadu stačí reprodukovaná hudba, nebo chcete třeba kvartet.

2 měsíce: svatební oznámení, prsteny

Rozešlete svatební oznámení a současně spusťte svoje svatební webovky nebo založte událost na Facebooku, kde hosty informujete o možnostech dopravy a ubytování a o tom, jaké svatební dary si přejete.

Vyberte si snubní prsteny. Budete chtít stejné, nebo každý v jiném stylu. Necháte si udělat památeční gravírování?

6 týdnů před svatbou: detaily

Poohlédněte se po botách a doplňcích ke svatebním šatům i k obleku ženicha. Zamyslete se nad výslužkou, popřípadě drobnými dárečky pro hosty. Dohodněte si termín s vaší kadeřnicí a kosmetičkou a určete si i datum rozlučky se svobodou - tři až jeden týden před svatbou. Dolaďte zasedací pořádek a výzdobu, vyberte si hudbu k obřadu a připravte pro DJ seznam písní, které chcete, aby zahrál na oslavě. 

3 týdny před svatbou: zkoušky, matrika

Domluvte si s kadeřnicí a vizážistkou a absolvujte zkoušku účesu a make-upu. Natrénujte si chůzi ve svých svatebních botách. Ujistěte se o rezervacích ubytování, termínu předání šatů, dodání dortu a květin. Pokud má mít na vaší svatbě někdo proslov, dejte dotyčnému vědět, aby si ho mohl v klidu připravit.

Nejdéle dva týdny před svatbou je nutné předložit na matrice dokumenty potřebné k svatbě: platný doklad totožnosti, rodný list, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství (pokud jste rozvedená) či úmrtní list zemřelého manžela (pokud jste vdova).

1 týden před svatbou

Vyzkoušejte si kompletní svatební outfit a apelujte s tím i na ženicha. Nechte si u kadeřnice udělat sestřih a barvu, ženich ať se nechá ostříhat.

Den před svatbou

Nechte si udělat manikúru a pedikúru. Připravte si svatební šaty a všechny doplňky. Totéž platí v případě ženicha. Zavolejte svým nejbližším (rodiče, svědci, družičky) a ujistěte se, že vědí, kdy a kde mají být. 

Svatební den

Najezte se, v klidu se oblékněte, zhluboka se nadechněte a usmívejte se. Pamatujte, že jste udělala maximum, aby vaše svatba byla dokonalá, a že každá svatba si i přes sebelepší organizaci žije tak trochu svým životem. Uvolněte se a užívejte si to. 

Po svatbě

Nechte si udělat novou občanku. Vyrovnejte účty s dodavateli. Poděkujte rodičům a předejte jim dárečky.  Rozdejte zbytek dortu do výslužky a dva kousky si dejte do mrazáku na první výročí. Protřiďte svatební dary, peníze od hostů, rozešlete děkovné sms a začněte se připravovat na svatební cestu.